Ülésezett a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács
2024. november 8-án tartotta a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) mint az Országgyűléstől és a kormánytól független konzultációs, javaslattevő és tanácsadói testület az idei negyedik és egyben utolsó plenáris ülését – közölte a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács az MTI-vel.

A közlemény szerint az ülésen az oldalak megvitatták A köznevelési intézményrendszer korszerűsége és hatékonysága címet viselő téma mellett a Konzultáció a 2024. évi minimálbérről és garantált bérminimumról című témát, melynek megtárgyalása minden év végén a munka törvénykönyvében foglalt felhatalmazás alapján előírt kötelezettsége a tanácsnak.
Az ülésen a következő álláspont került megfogalmazásra: Magyarország egy európai felzárkózási folyamatban van, az európai uniós átlag-életszínvonal elérése a cél. Ennek eszközeként jelenik meg a reálbérek növelése, valamint a gazdaság élénkítése, a termelékenység és hatékonyság fokozása. A magyar gazdaság bizonyította válságállóságát és sikerült az inflációs nyomást is enyhíteni.
„Következő feladatunk a belső fogyasztás ösztönzése, amelynek egyik motorja a lakossági fogyasztás. Mindezekhez elengedhetetlen a legkisebb bérek növelése, amely megnövekedett keresletet generálva fejtené ki pozitív hatását a gazdaságra és a költségvetésre egyaránt” – áll a közleményben.
Az NGTT tiszteletben tartja a munkavállalók és munkaadók egyezségét, felhívja ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a minimálbér tárgyalás nem pusztán a minimálbérről szól, hanem társadalmi felelősséget is tartalmaz. Felelősséget tartalmaz a tekintetben, hogy milyen gyorsan áll helyre Magyarországon a gazdaság lendülete, ilyen értelemben a lakosság magabiztossága, fogyasztási készsége – írták.