„Mindezt a munkáltatóval együtt hoztuk létre”
Az Operaház sztrájkjának végén nem csak új bérmegállapodás jött létre, hanem a felek aláírták az új kollektív szerződést is. Túl azon, hogy a közel 30 százalékos béremelés nyomán a Magyar Állami Operaház dolgozóinak illetménye eléri vagy megközelíti más kiemelt hazai kulturális szervezetek munkatársainak keresetét, mit tartalmaz az aláírt kollektív szerződés? - kérdeztük Bárány Balázs Pétert, az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének elnökét.
- Mindenek előtt a megkötött bérmegállapodást a kollektív szerződés részévé tettük. A kollektív szerződés úgy rendelkezik, hogy az évente között bérmegállapodás a szerződés részévé válik. Ez azért kedvező, mert a kollektív szerződés a munkaviszonyra vonatkozó szabály, attól eltérés nem lehetséges. Így a munkáltató nem tudja megkerülni a bérmegállapodást, és ez a szakszervezet súlyát és ellenőrző képességét növeli.
A munkáltató vállalta azt is, hogy minden olyan jogot biztosít a szakszervezeteknek, amelyekkel az üzemi tanács rendelkezik. Ez azért jelentős, mert így az Operaház kollektív szerződésében a munkavállalók nagyobb csoportját érintő az intézkedést véleményeznie kell a szakszervezetekkel. A Munka törvénykönyve szerint csak tájékoztatnia kell a szakszervezeteket, de így például kötelezően meg kell küldenie az intézkedés tervezetét is. Illetve, ha - ne adj Isten - sor kerülne csoportos létszámleépítésre, akkor a szakszervezetek tudják gyakorolni az üzemi tanács jogosítványait.
A kollektív szerződésben létrehoztunk egy érdekegyeztető tanácsot, amely tagja a munkáltató és a szakszervezetek, amely minden hónapban összeül. Mindezt azért, hogy a problémákat ott tudjuk megbeszélni, és rendezni. Fontos, hogy a munkáltató deklarálta, hogy elismeri a szakszervezetek munkáját.
Belevettük a kollektív szerződésbe azt is, hogy a munkáltató levonja a munkabérből a szakszervezeti tagdíjat. Így, ha esetleg a jogszabályok változnának, akkor ez a jog nem vonódik el a szakszervezetektől. Az is része a kollektív szerződésnek, hogy a munkáltató az Operaházban szakszervezeti működéshez kapcsolódó helyiséget biztosít.
A munkáltatás vonatkozásában a Munka törvénykönyve és az Előadóművészekről szóló törvény közösen vonatkozik az itt dolgozókra. Vannak átfedések, vannak ellentétes rendelkezések, ezeket a kollektív szerződésben egységesítettük.
A munkáltató a kollektív szerződésben is vállalta, abban az esetben is biztosítja a napi pihenőidő kiadását, ha a következő napra nem rendel el munkavégzést. Ha például vasárnap van és hétfő pihenőnap, akkor is ki kell adnia vasárnap a a 11 órát. Így a szerződés egybefüggő 35 órát garantál! Ez a Mt-től eltér, és pedig a munkavállalók javára tér el!
Ugyanígy, az egyenlőtlen munkarend beosztás ellenére is heti egy pihenőnapot (beosztás helyett - ezt el lehet vonni) biztosít! A művészek számára a hétfői nap az ilyen, az összes többi munkavállalónál a hét valamelyik napja.
Megegyeztünk a hátrányos jogkövetkezmények alkalmazásában is. Ez írásbeli figyelmeztetés, szigorú figyelmeztetés, jutalomból való kizárás, illetve az alapbér csökkentése. Csakhogy: a kötelezettség szegés úgy is megvalósulhat, hogy nem a munkáltató, hanem a munkavállalók kárára történik. Ha például egy középvezető nem a Mt. szerint munkáltat, akkor azt is szankcionálni kell.
Mindezt a munkáltatóval együtt hoztuk létre, ezzel a munkáltatót is dicsérem, mert ha ők ezt nem akarják, akkor ez nincs! Nyilván, szükség volt az 5 napos sztrájkra, és a szolidaritásra, és az is öröm, hogy nem kapott negatív felhangokat a sztrájkunk. Szóval azt remélem, hogy erre nem kell sort keríteni, mert okulva a múltból, meg lehet valósítani a munkáltató és a szakszervezet korrekt együttműködését!
Amit nem tudtunk elérni: a sztrájktörvényben lévő lehetőséget kihasználva, a szrájktörőknek a kiesett munkabért nem tudtuk megtéríttetni. Szeretném felhívni a figyelmet, hogy akik sztrájkoltak, azok tényleges veszteséget is szenvedtek. Ugyanakkor akik nem vettek ebben részt, sőt esetleg sztrájktörők voltak, azok is részesülnek azokból az eredményekből, amelyeket a sztrájkoló munkatársaik kiharcoltak. Írtam is egy sztrájktörőknek levelet, hogy ha nem értett egyet a sztrájk céljaival, akkor miért nem mond le a sztrájk által kiharcolt bérfejlesztésről? Ez lenne a normális...
-l