Megkezdődtek az egyeztetések a Munka Törvénykönyve módosításáról

2018. november 27-én rendkívüli ülést tartott a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma. Az ülés összehívására, a Munka Törvénykönyve tervezett módosítása miatt, a munkavállalói oldal kezdeményezésére került sor. (A módosító javaslat lényege, hogy lehetővé tenné egyoldalú munkáltatói döntés alapján évi 400 óra túlmunka elrendelését, valamint a munkaidőkeret 36 hónapra emelését a kollektív szerződésekben.)

A kormányoldal képviseletében Marczinkó Zoltán helyettes államtitkár tájékoztatta a testületet arról, hogy a javaslat nem a tárcától indult ki, de versenyképességi okból támogatják. Hozzátette, hogy a parlamenti szavazásig hátralévő két hétben még lesz lehetőség további egyeztetésre. A kormány a november 28-i ülésén tárgyalja az előterjesztést és alakítja ki álláspontját.

Mészáros Melinda hozzászólásában kiemelte, hogy ez a törvénytervezet teljes mértékben ellentmond a munka és a magánélet összhangjáról és a családok védelméről hangoztatott elveknek. Hozzátette, a nagyvállalati szektor érdekeivel szemben a munkavállalók egészségét kellene védeni. Felhívta a testület tagjainak figyelmét arra, hogy egyértelmű a javaslattal szembeni munkavállalói ellenállás, mind a tartalom, mind az eljárás egyaránt elfogadhatatlan.

Rolek Ferenc a MGYOSZ alelnöke megerősítette, hogy nem a VKF-ben jelenlévő munkaadói szövetségek kérték ezt a módosítást. Nem vonja kétségbe, hogy egyes vállalatoknál hasznos lehet a munkaidőkeret felemelése, de jobb lett volna, ha a Kormány tesz egy szakszerű javaslatot. Tekintetbe véve azonban, hogy az érintettek helyben dönthetnének az alkalmazásáról, ezért el tudják fogadni. Ezzel ellentétben a túlmunka mértékének 400 órára történő felemelését csak akkor támogatnák, ha erről is helyben dönthetnének az érdekeltek a kollektív szerződésben. Megjegyezte, hogy ez a javaslat jelenlegi formájában nem kívánatos a mai társadalmunkban. A szakszervezetekkel egyetértésben a munkáltatói oldal is nehezményezte az előzetes egyeztetés elmaradását.

A vita során a munkavállalói oldal rávilágított, hogy a munkaidő szervezésével kapcsolatos jelenlegi szabályozás sincs rendben. A gyakorlatban nehéz alkalmazni, mivel még a munkajogban járatos szakértők számára sem egyértelmű a törvény. Ezen a helyzeten a tervezett módosítás csak tovább rontana, ezért komplex módon kellene áttekinteni ezt a kérdéskört.Az ülés végén a résztvevők igényelték az egyeztetések folytatását.